V piatok, 21.marca 2025, k nám zavítal spisovateľ Valentín Šefčík, ktorý píše krásne a nápadité básne pre deti. Jeho tvorba začala v 27. rokoch, a odvtedy vydal už 5 zbierok básní, o ktorých nám niečo porozprával, zarecitoval alebo prečítal. Našim žiakom sa najviac páčila báseň Kostra, keďže si k sebe vybral nášho žiaka Šimonka, na ktorom ukazoval, ako sa kostra hýbe. Žiaci z toho mali veľkú zábavu. Ďalšou interaktívnou básňou bola báseň Bozk. Tak si za svoju "frajerku" vybral Amálku, s ktorou nám predviedli, ako vyzerá láska. Všetkým žiakom sa jeho básne páčili a pán spisovateľ zožal veľký úspech a veľký potlesk. Nakoniec dal ešte príležitosť pýtať sa rôzne otázky a naši žiaci mali zopár krásnych aj zaujímavých otázok. Celá beseda sa niesla vo veselom duchu a my môžeme nášmu pánovi spisovateľovi len poďakovať.
Novinky
Beseda s Valentínom Šefčíkom
- 8
Exkurzia do Fintíc
Dňa 19.3. 2025, počas testovania deviatakov , ktorí sa zo všetkých síl snažili zvládnuť nástrahy testov z MAT a SJL, sme sa my, netestovaní (1. až 8. ročník), vybrali smerom na Fintice, kde sme v rámci exkurzie navštívili renesančný kaštieľ v miestnej obci.
Dostalo sa nám vrelého privítania od správcu kaštieľa, ktorý sa nás ujal a stal sa naším sprievodcom po zaujímavých miestnostiach, izbách a dokonca pivniciach, kde sa na nás odvšadiaľ valila a žmurkala pani história. Zoznámili sme sa so šľachtickými rodmi, ktorí na sklonku 16. storočia obývali tieto múry.
Od roku 1720 sa novými majiteľmi kaštieľa stala rodina Dessewffy. Kaštieľ sa stal známym v celom chotári. Táto línia rodu, tu žila do roku 1924. Starý renesančný kaštieľ bol prestavaný do barokovej podoby.
Správca nám sprístupnil rôzne miestnosti, v ktorých sa napr. stretávali spriaznené rody Pálffy, Andrássy, Csáky či posledný rod, ktorý zostal v kaštieli, a to rod Sennyeovcov. Dokonca sa traduje, že kaštieľ mal bohatú hudobnú minulosť a s ňou je spätá návšteva Ludviga van Beethovena vo Finticiach v r. 1801. Dôkazom je nádherný erbový sál spojený s hudobným salónikom.
Posledným majiteľom bola rodina Sennyey, ktorá prišla v roku 1929 a odišla počas 2. sv. vojny v roku 1944. Kaštieľ navždy opustili a majiteľom sa stala až po súčasnosť obec Fintice.
Pán správca Gabriel nám ukázal zrekonštruovanú barokovú sýpku, v ktorej dnes sídli Galéria ľudového umenia, ktorá prezentuje historický a etnografický fond obce, spojenú s osobnosťou, ktorá sa zaslúžila o rozvoj obce a bol ním Jozef Kolarčík – Fintický. V expozícii múzea sme objavili, resp. bol objavený poklad, vzácny porcelán, ktorý zdobil jedáleň či iné miestnosti v minulosti týchto rodov. Tento poklad bol nájdený v roku 2016 v záchodovej šachte.
Krásny zážitok bol umocnený dokumentárnym filmom, zaujímavým príbehom o poslednej žijúcej 90–ročnej majiteľke rodu Sennyey, ktorá po opustení kaštieľa musela emigrovať a dnes žije v Kanade.
Renesančný kaštieľ sme opúšťali plní dojmov, zážitkov, a tiež s ideou, že určite sme na tomto mieste neboli posledný raz.
2
Ponožková výzva u nás
21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. V tento deň sme sa všetci spojili a obuli sme si rozdielne ponožky ako znak oslavy ľudskej jedinečnosti. Aj týmto spôsobom chceme vyjadriť podporu týmto ľuďom, pomôcť im sa začleniť do spoločnosti. Dobro, láska a spolupatričnosť dokážu zmeniť tento svet. Rozdiely nie sú prekážkou, ale príležitosťou rásť.
1
Svetový deň vody
Dňa 22. marca si pripomíname Svetový deň vody. Voda nás sprevádza počas celého života, a práve v tento deň je mimoriadne dôležité pripomenúť si jej nenahraditeľnosť pre zachovanie životného prostredia. Celý týždeň od 17. do 21.3. 2025 sme so žiakmi v ŠKD zábavnou náučnou formou plnili rôzne aktivity na tému Voda. Žiaci strihali, lepili, modelovali, farbili, a tiež si pozreli náučnú prezentáciu o vodnom kolobehu.
9
Reportáže o našej škole
Milí rodičia a priatelia školy!
V nasledujúcich odkazoch môžete nájsť reportáž STVR o našej škole :)
Medzinárodný deň matematiky
14. marec je Medzinárodný deň matematiky, Ďeň Pí , Deň Ludolfovho čísla. Prečo práve 14. marec? Dôvodov je hneď niekoľko! 14. marca sa narodil Albert Einstein, jeden z najväčších vedcov v dejinách. Určite ste už počuli o jeho teórii relativity, ale vedeli ste, že už ako dieťa bol výborný v matematike? 14. 3. 2018 poslednýkrát vydýchol Stephen Hawking. Veda síce na zázraky neverí, ale v prípade tohto mimoriadneho fyzika, matematika a kozmológa je to niekedy naozaj ťažké neveriť. Aj my sme si pripomenuli týchto vedcov čítaním článkov o ich jedinečnej práci. Riešili sme hlavolamy a zabávali sa matematikou. Veď aj matematika môže byť zábavná.
Návšteva knižnice
Minulý týždeň sme v rámci slávenia "Marec mesiac knihy" navštívili knižnicu P.O.Hviezdoslava v Prešove. Prezreli sme si zrenovované priestory, s pani knihovníčkou sme mali krátku besedu, na ktorej žiakom čítala z knihy a pýtala sa ich rôzne otázky. Nakoniec si žiaci ŠKD vyrobili papierové zvieratká na prsty. Niektorí žiaci si dokonca vypožičali knihy, ktoré momentálne doma čítajú. Návšteva knižnice sa žiakom páčila.
Hviezdoslavov Kubín – školské kolo
V rámci Hviezdoslavovho Kubína sa na našej škole 6. 3. 2025 konal 10. ročník školského kola v prednese poézie a prózy. Súťaž v recitovaní prebiehala v 1., 2. a 3. kategórii a každý ročník mal zastúpenie minimálne jedného žiaka. Spolu súťažilo 10 skvelých nádejných recitátorov. Vypočuli sme si rôznorodé texty a interpretácie. Na 3. mieste skončili štyria účinkujúci, na 2. mieste sa umiestnili piati reprezentanti daných ročníkov. Zaznamenali skvelý výsledok, no najväčší potlesk i ocenenie zožal text od Janky Barillovej v podaní Márie Stely Križovenskej zo 4. A triedy. A aj preto porota usúdila, že táto interpretácia textu skončila na 1. mieste.
Všetkým zúčastneným žiakom blahoželáme ku krásnym umiestneniam a zároveň sa tešíme na ďalší ročník, ktorý, dúfame, bude ešte lepší ako ten predchádzajúci. Víťaz školského kola, MáriaStela Križovenská, nás bude reprezentovať v okresnom kole 26. a 27. marca 2025.
6